uczyć bhp profesjonalnie? - o bhp

szkolenia bhp

Formy prowadzania kursów BHP

Posiadanie ważnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Odpowiednia firma zajmująca się branżą BHP oferuje przeprowadzenie szkolenia BHP przeznaczonego do danej grupy

uczyć bhp profesjonalnie? - o bhp szkolenia bhp
uczestników ze względu na wykonywany zawód. Istnieją dwie podstawowe formy prowadzenia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które są oferowane przez firmę BHP. Można wyróżnić standardową formę kursu BHP, która polega na seminaryjnych spotkaniach z instruktorem połączonych z samokształceniem. Inną formą przeprowadzania szkolenia BHP jest kurs online, który jest prowadzony na specjalnej platformie. Każda z form szkolenia BHP posiada własne zalety i to od pracodawcy zależy, na jaką metodę prowadzenia kursu się zdecyduje. Każda forma kursu BHP kończy się zdaniem egzaminu, który sprawdza przyswojoną wiedzę uczestników z zakresu zasad związanych z zachowaniem bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. W zależności od wykonywanej pracy, szkolenie BHP może być połączone także z ćwiczeniami praktycznymi.


Ergonomia a BHP

Ergonomia jest dziedziną naukową, która zajmuje się przystosowaniem narzędzi, maszyn oraz warunków środowiska i pracy do możliwości człowieka. BHP z kolei stanowi zbiór reguł i przepisów, które dotyczą bezpiecznego oraz higienicznego wykonywania pracy. Zależność występująca między ergonomią, a BHP jest taka, że zasady związane z bezpieczeństwem pracy korzystają z odkryć naukowych poczynionych w ramach ergonomii. Bezpieczeństwo i higiena pracy dotyczy części zagadnień z zakresu ergonomii, co pozwala na sensowne ustalanie przepisów i obowiązujących zasad BHP. Specjaliści pracujący w branży BHP posiadają szeroką wiedzę nie tylko z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także z innych dziedzin, jak na przykład z ergonomii. Dzięki korzystaniu z zagadnień poruszanych przez ergonomię specjaliści oferujący outsourcing BHP mogą wprowadzić w przedsiębiorstwie wiele zmian, które polepszą warunki pracy przekładając się tym samym na lepsze zdrowie i samopoczucie pracowników. Ergonomia może być traktowana jako pomocne narzędzie w sprawach związanych z BHP.


Firmy oferujące outsourcing BHP jako skierowane

Bezpieczeństwo w pracy to rzecz niezwykle istotna i coraz bardziej respektowana, zarówno przez samych szkolonych, jak i pracodawców. Szkolenia BHP organizowane w ramach pracy są sposobem na podniesienie warunków pracy. Często opowiadają za nie zewnętrzne firmy, zwłaszcza w przypadku mniejszych zleceniodawców takich przedsięwzięć. Outsourcing BHP, czyli właśnie zatrudnianie specjalistów od bezpieczeństwa z zewnętrznych firm jest sposobem na dodatkowe oszczędności, klient nie zatrudnia na etat dodatkowego pracownika, a jedynie doraźnie wynajmuję osobę która ma przeprowadzić szkolenie BHP, dbać o kontrolę, dokonywać oceny bezpieczeństwa miejsca pracy. Firmy oferujące outsourcing BHP, jako skierowane do mniejszych pracodawców, są przystępne cenowo, jeśli chodzi o wykonywane przez nich usługi. Jest to również dodatkowy sposób na podniesienie efektywności w miejscu pracy, poprzez przeniesienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w miejscu pracy dla zewnętrznej firmy, która ma za zadanie monitorować sytuację i informować w momencie wykrycia niebezpieczeństwa.


BHP w przepisach prawnych

Zarówno pracownik, jak i pracodawca posiadają wobec siebie różne zobowiązania, z których muszą się wywiązać. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP oraz właściwych warunków pracy. Każde przedsiębiorstwo, zakład pracy oraz wszelkiego rodzaju instytucje muszą spełniać wymagania stawiane przez przepisy BHP. Aktem prawnym, który reguluje sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, jest Kodeks pracy. Sam Kodeks pracy jest aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów prawnych regulujących prawa oraz obowiązki wszystkich pracowników oraz pracodawców objętych stosunkiem pracy. Cały jeden dział Kodeksu pracy jest poświęcony przepisom związanym z BHP, a konkretnie jest to dział dziesiąty o nazwie bezpieczeństwo i higiena pracy. Specjaliści pracujący w firmie zajmującej się BHP posiadają wiedzę na temat obowiązujących przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracownik, jak i pracodawca, jest zobowiązany do przestrzegania zasad i norm prawnych dotyczących BHP.